Pytania i odpowiedzi

Jaki status posiada AFO?

Akademia to prywatna szkoła, nie dotowana z publicznych pieniędzy. Posiada autorski, niepaństwowy program nauczania. Model nauki wzorowany jest na zaocznych studiach wyższych: cotygodniowe korekty online, końcowy test z wszystkich przedmiotów i egzamin dyplomowy zdawany publicznie przed 3. osobową komisją egzaminacyjną.

Kiedy mogę się zapisać?

Zapisy trwają cały rok, ponieważ zajęcia są prowadzone przez cały rok. Nie musisz czekać na określony moment. Mówiąc krótko nauka odbywa się symultanicznie. Oznacza to, że możesz zobaczyć jak wyglądają prace osób, które przygotowują się do obrony pracy dyplomowej oraz zdjęcia autorstwa wszystkich uczestników Akademii. Jest to niezwykle inspirujące.

Ile trwa nauka? Czy mogę skrócić
lub wydłużyć naukę?

Nauka trwa 12 miesięcy rozliczeniowych. Miesiąc rozliczeniowy trwa 30 dni. Ostatnie miesiące przeznaczone są na wykonanie i obronę pracy dyplomowej. Naukę można skrócić do 3 miesięcy i wydłużyć do 3 lat. Jeśli wybierzesz opcję płatności czesnego miesiąc po miesiącu, to po każdym miesiącu możesz zrobić sobie przerwę na 2 miesiące. W tym czasie 2. miesięcy nie możesz uczestniczyć w spotkaniach online. Możesz też dokonać płatności w 7 dniu nauki w danym miesiącu i przejść do następnego miesiąca. W ten sposób możesz regulować tempo nauki. Gdy zdecydujesz się na płatność za 6. miesięcy, to kolejne 6 miesięcy możesz opłacić maksymalnie po 2. miesiącach od zakończenia tej sześciomiesięcznej nauki. Aby przyśpieszyć naukę masz możliwość opłaty drugiego półrocza już po 7. dniach od rozpoczęcia nauki, czyli praktycznie od razu. Jeśli wybierzesz opcję płatności za 12 miesięcy z góry, to możesz podejść do obrony pracy dyplomowej już po 3 miesiącu. W tej opcji nie ma możliwości robienia przerw. Jeśli 12. miesięcy to dla Ciebie za mało, możesz za dopłatą uczyć się dowolny czas. W każdej z opcji podejście do dyplomu możliwe jest tylko po opłaceniu wszystkich miesięcy.

Czy obecność i wykonywanie prac domowych są obowiązkowe?

Nie. Pracujemy z myślą o dyplomie. Nie liczy się ilość spędzonych godzin przed komputerem, tylko efekt. W szkołach publicznych obecność jest obowiązkowa bez względu na poziom ucznia. Przez co zdolni uczniowie się nudzą. To samo się tyczy odrabiania żmudnych i często nudnych prac domowych. Tłumiona jest przez to kreatywność zdolnych uczniów. W Akademii nie jest sprawdzana obecność i odrobiona praca domowa.

Jaki sprzęt fotograficzny potrzebuję aby rozpocząć naukę?

AFO
Minimum: lustrzanka lub bezlusterkowiec, obiektyw szeroki około 28mm, teleobiektyw około 135mm.
Zalecane: lustrzanka lub bezlusterkowiec, obiektyw krótki zoom 28-70mm, długi zoom 70-200mm, statyw.
Pełne: lustrzanka lub bezlusterkowiec, obiektyw szeroki zoom 16-28mm ze światłem minimum 4, standard 50mm ze światłem 1,8, długi zoom 70-200mm ze światłem 2,8, statyw, lampa błyskowa.
AFO PRO
Minimum: lustrzanka lub bezlusterkowiec, obiektyw szeroki około 28mm, standard 50mm ze światłem 1,8 , teleobiektyw około 135mm.
Zalecane: lustrzanka lub bezlusterkowiec, obiektyw krótki zoom 28-70mm ze światłem 2,8 , długi zoom 70-200mm ze światłem 2,8 , statyw,lampa błyskowa.
Pełne: lustrzanka lub bezlusterkowiec pełnoklatkowy, obiektyw szeroki zoom 16-28mm ze światłem minimum 2,8, obiektyw krótki zoom 28-70mm ze światłem 2,8 (ewentualnie standard 50mm ze światłem 1,8), długi zoom 70-200mm ze światłem 2,8, statyw, lampa błyskowa.
Uwagi. Ogniskowe podane są w przeliczeniu na pełną klatkę. Zaleca się rezygnację z obiektywów dołączonych do zestawów i nabywanie obiektywów ze światłem minimum 4. W AFO PRO po półroczu zalecane jest posiadanie pomieszczenia do fotografowania minimum 15 m. kw. z tłem i jedną lampą studyjną oraz blendą. Szczegóły wymogów podane są na poszczególnych kursach.

JAK POBRAĆ MATERIAŁY EDUKACYJNE?

Natychmiast po opłacie kursu otrzymasz e-maila z linkami do pobrania materiałów edukacyjnych. Linki są klikalne. Wystarczy kliknąć na linku i materiał sam się zacznie pobierać.


CZY POSIADACIE WPIS DO REJESTRU INSTYTUCJI SZKOLENIOWYCH?

Tak. Agencja Foto Oko jest firmą szkoleniową wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych nr: 2.22/00090/2016. Oznacza to, że urzędy pracy kierują w pierwszej kolejności swoich petentów do firm znajdujących się w powyższym rejestrze. Dzięki temu oferowane przez nas kursy są dużą pomocą przy ubieganiu się o różne dofinansowania, dotacje np. na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

JAK WYGLĄDAJĄ SPOTKANIA ONLINE?

Raz w tygodniu, we wtorki o godz. 20.00 organizowane są konferencje online. Uczestnik ma prawo wysłać do 3. zdjęć na jedno spotkanie. Zdjęcia należy przesyłać drogą e-mailową na wskazany adres. Podczas spotkania można zadawać prowadzącemu i współuczestnikom pytania za pomocą chata. Można zostawić pytanie prowadzącemu w odpowiednio przygotowanym miejscu, gdyby udział w spotkaniu online nie był możliwy. Spotkanie online jest nagrywane na wideo i udostępniane do 6 dni od daty spotkania. Wideo ze spotkania nie można pobierać na dysk.

CZY MOŻNA PRZEKŁADAĆ SPOTKANIA ONLINE?

Nie.

Czy po AFO otrzymuje się zawód i prawo do wykonywania zawodu fotografa?

W Polsce wykonywanie zawodu fotografa nie jest regulowane jak np. adwokata. Każdy może świadczyć usługi fotograficzne, bez względu czy ma doktorat, czy też nie skończył żadnej szkoły.

Na czym polega zawód fotografa?

Fotografem w Polsce może zostać każdy po ukończeniu 13 roku życia (do 18 roku życia rodzice podpisują umowy ze zleceniodawcą). Fotograf posiadający niezbędny sprzęt i umiejętności wykonuje określone zadanie zadane przez zleceniodawcę. Za wykonaną pracę otrzymuje wynagrodzenie. Jakie zlecenia są popularne w Polsce? Zdjęcia okolicznościowe (ślubne, prowadzenie fotobudki, z chrzcin, studniówek), wnętrza na zlecenie agencji nieruchomości oraz hoteli i restauracji, fotografia produktowa na rzecz producentów i sklepów internetowych, zdjęcia potraw dla barów i restauracji, zdjęcia do banków gdzie odbywa się wielokrotna odsprzedaż tego samego kadru, zdjęcia studyjne (sesje dziecięce, ciążowe, portretowe), prowadzenie stacjonarnego zakładu fotograficznego (zdjęcia legitymacyjne, sprzedaż ramek, wywoływanie zdjęć), wykonywanie zdjęć na własne potrzeby np. do bloga lub do publikacji książkowej. Kim jest zleceniodawca? Zlecić wykonanie zdjęć mogą Ci osoby prywatne, osoby prowadzące działalność gospodarczą, podmioty prawne (różne spółki) oraz instytucje państwowe. Jednym słowem każdy.

Co się liczy w zawodzie fotografa?

Najważniejsze jest portfolio. To jakość zdjęć przekonuje zleceniodawcę. Na drugim miejscu są umiejętności marketingowe (umiejętność prezentacji, ukończone szkoły, znajomość prominentnych osób, znajomość rynku, rekomendacje i opinie). Jeśli jesteś tutaj aby zdobyć „papier” to nie jest to najlepszy adres. W AFO uczymy robić dobre zdjęcia i jesteśmy w tym skuteczni.

Jaki wybrać program do obróbki zdjęć?

W programie Akademii Foto Oko jest zawarty kurs Photoshop Elements 10, w którym jest sporo wiedzy uniwersalnej. Jednak uczestnik sam decyduje jaki program ma wybrać i użytkować. Osobiście używam Affinity Photo. Na stronie producenta dostępna jest wersja testowa: https://affinity.serif.com/en-us/ . Oto dwa artykuły na temat Affinity. Okoliczności rezygnacji z pakietu Adobe CC i Photoshopa: KLIKAM.../.
Porównanie funkcji Photoshopa CC i Affinity Photo: KLIKAM....

Czy doradzacie w wyborze sprzętu?

Same kursy w ramach Akademii Foto Oko dostarczają wyczerpującej i obszernej wiedzy pozwalającej planować zakupy na 2-3 lata naprzód. Można zadawać pytania prowadzącemu oraz pozostałym uczestników co do ich doświadczenia dotyczącego konkretnego sprzętu. Nie doradzamy w wyborze konkretnej marki i modelu.

Czy dyplom jest uznawany w kraju
i za granicą?

W skrócie: Państwowe uczelnie nie uznają naszych dyplomów. My również nie uznajemy większości dyplomów państwowych. W znacznej większości są bezużyteczne. Akademię Foto Oko w odróżnieniu do państwowych kończą wyłącznie pasjonaci, wyjątkowe osobowości. Poza tym: to zależy od Twojego portfolio. W systemie szkolnictwa istnieje ceryfikowanie, dyplomowanie ogólnie mówiąc zaświadczanie o ukończeniu danej szkoły. W fotografii jest nieco inaczej, ponieważ fotograf jest uznawany i gratyfikowany po umiejętności wykonywania dobrych zdjęć. Dobre zdjęcia = wysokie wynagrodzenie, słabe zdjęcia = niskie wynagrodzenie. Poza tym fotograf to praktycznie wolny strzelec - osoba pracująca na zlecenie. Nie ma praktycznie stanowiska "fotograf" w dużych firmach. Prace z zasady zleca się na zewnątrz. Jeśli myślisz o "papierze" ukończenia szkoły, to trafiłeś pod zły adres. W Akademii stawiamy na dobre zdjęcia. Kończąc szkołę wychodzisz z bardzo dobrym portfolio.

Czy dyplom jest wydawany w języku angielskim?

Tak. Na wniosek dyplomanta dyplom jest wydawany w dwóch językach: polskim i angielskim.

Co to są korekty pracy dyplomowej?

Po 3. miesiącu nauki student AFO może rozpocząć pracę nad swoim dyplomem. Dopomaga mu w tym promotor, który wskazuje kierunek przeprowadzanych prac. Na cotygodniowych spotkaniach online promotor przeprowadza korektę, czyli omawia efekty pracy studenta. Promotor może poświęcić znacznie więcej czasu na analizę zdjęć niż dla studenta nie realizującego dyplomu. Jest to przywilej dyplomanta.

Czym różni się test końcowy od egzaminu dyplomowego?

Test końcowy jest sprawdzianem wiedzy z zakresu wszystkich kursów zawartych w programie nauki. Po zdanym teście online, student AFO może otrzymać zaświadczenie o pobieranej nauce i dostać jednocześnie absolutorium, niezbędne do podejścia do egzaminu dyplomowego. Od tej pory słuchacz/student jest abiturientem. Po złożeniu pracy dyplomowej i akceptacji promotora, student może podejść do egzaminu dyplomowego. Po obronie pracy dyplomowej (zdanym egzaminie dyplomowym), abiturient otrzymuje dyplom ukończenia AFO i staje się absolwentem. Różnice wizualne pomiędzy dokumentami są TUTAJ.

Jak wygląda obrona pracy dyplomowej?

Przygotowanie do obrony pracy dyplomowej, realizacja i sama obrona dyplomu jest zbliżona do standardów akademickich. W trakcie nauki słuchacz Akademii otrzymuje materiały dydaktyczne pomagające zrozumieć ideę dyplomu jako wypowiedzi artystycznej. Dyplom jest realizacją określonego fotograficznego celu, np. indywidualnej wystawy, przygotowania publikacji prasowej, realizacji albumu fotograficznego, kalendarza, drukowanego pamiętnika, teczki zawodowego portfolio. Wymienione tematy były już realizowane w Akademii Foto Oko. Najczęściej pod koniec nauki, student samodzielnie wyznacza sobie cel do osiągnięcia i realizuje go zgodnie z instrukcją podaną w materiałach dydaktycznych. Ponadto na spotkaniach online, prowadzący kieruje słuchacza na odpowiednie tory, prowadzące do najszybszej realizacji dyplomu. Cały proces odbywa się za pomocą internetu, bez konieczności osobistego stawiania się w siedzibie Akademii. W dniu ustalonym wspólnie z dyplomantem odbywa się publiczna obrona pracy dyplomowej z udziałem promotora, recenzenta i członka komisji, na wzór akademicki. Po obronie dyplomu i przeprowadzeniu wywiadu z dyplomantem, praca publikowana jest w serwisie Red Focus oraz w czasopiśmie Talenty.

Czy kończąc Akademię mam zapewnioną pracę?

Nie. Takiej gwarancji nie da Ci nawet najbardziej renomowana uczelnia świata. Po ukończeniu Akademii nabędziesz umiejętności fotografowania, które pozwolą Ci rozpocząć karierę fotografa zawodowego. Droga do własnego biznesu jest długa ale ukończenie Akademii pozwoli Ci ją skrócić do niezbędnego minimum.

Po ilu miesiącach uczeń może rozpocząć pracę nad dyplomem?

Po skończonych 3. miesiącach.

Czy obrona pracy dyplomowej jest płatna?

Nie.

Co decyduje, że uczeń staje się dyplomantem?

Uczniowie, którym bardzo zależy wznieść się na wyżyny i chcą oraz mogą poświęcić znaczną ilość czasu na fotografię podchodzą do realizacji dyplomu. O powodzeniu wykonania dyplomu w mniejszym stopniu zależy stopień zawansowania słuchacza, a bardziej determinacja. Są absolwenci, którzy dostarczyli z marszu niemal gotowy dyplom. To byli najbardziej zaawansowani i świadomi fotografowie. Niektórym uczniom realizacja dyplomu przyszła z dużym oporami. Jednak upór doprowadził te osoby po wielomiesięcznych konsultacjach do doskonałych efektów. Niektórzy studenci rezygnują po kilku konsultacjch, nie podejmując wyzwania realizacji projektu (fotograficznego) życia.

Czy dyplom pozwala na otrzymanie dotacji lub subwencji?

Tak. Prowadzona przez Szymona Zduńczyka firma jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych nr: 2.22/00090/2016. Urząd pracy ma obowiązek przeszkalać bezrobotnych właśnie w firmach wpisanych na tę listę. Otrzymanie dofinansowania jest złożonym procesem ale gdy masz skończoną Akademię Foto Oko to po pierwsze jesteś wyżej od osoby, która skończyła tylko kurs fotografii a po drugie masz bagaż doświadczeń zebrany w czasie 12 miesięcy nauki.

Na czym polegają spotkania online?

Spotkania online są po to żebyś miał wsparcie w procesie nauki. Spotkania są organizowane co najmniej raz w tygodniu. Możesz przesłać 3 zdjęcia na tydzień, zadać pytanie dot. techniki fotografowania ew. sprzętu. Na spotkaniu jest wiele słuchaczy z którymi możesz nawiązywać kontakt, wymieniać się doświadczeniami. Kontak z prowadzącym masz za pomocą chata. Jeśli nie możesz wziąć udziału w spotkaniu udostępnimy Ci nagranie wideo ze tego spotkania. Spotkania są organizowane przez cały rok, przez cały czas trwania nauki.

Jaka liczba osób bierze udział w spotkaniach online?

Liczba uczestników zależy od miesiąca kalendarzowego. W ciepłe miesiące liczba spada do kilku - kilkunastu osób obecnych online. W zimne miesiące w spotkaniach na żywo liczba słuchaczy dochodzi do kilkudziesięciu. Poza tym nie wszyscy uczestnicy kursów biorą udział w spotkaniach online. Wiele osób odtwarza materiał

Czy mogę zacząć naukę od 2-3. miesiąca, jestem na wyższym poziomie?

Nie. W cenę jest wliczona kosztowna obrona pracy dyplomowej. Pytanie: czy chcesz aby Twoja obrona była przeprowadzona w gronie kilku-kilkunastu osób, czy w gronie kilkuset osób? Czy chcesz aby to było Twoje hucznie obchodzone święto, czy mało znaczące wydarzenie, o którym nikt się nie dowie. Czy chcesz aby Twoje zdjęcia obejrzało kilka-kilkanaście tysięcy osób, czy kilka, kilkanaście?

Czy mogę przyśpieszyć lub zwolnić naukę?

Tak. Jeśli chcesz przyśpieszyć to po prostu możesz opłacić czesne przed upływem miesiąca lub pobrać kolejne lekcje jeśli opłaciłś Akademię z góry. Jeśli chcesz zwolnić tempo nauki, to po opłaceniu np. 1. miesiąca i przeanalizowaniu lekcji z tego miesiąca (oraz uczestnictwie w spotkaniach online) możesz zrobić sobie przerwę na 90 dni nie tracąc możliwości kontynuacji nauki i dostępu do materiałów dydaktycznych. Reasumując gdy decydujesz się na opłatę miesiąc po miesiącu, to po ostatniej Twojej płatności masz 120 dni na opłatę następnego miesiąca i kontunuacji nauki. Tym sposobem nauka może potrwać nawet do ponad 3 lat.

Czy przerwanie nauki w trybie płatności comiesięcznej wiąże się
z koniecznością opłaty za nieskorzystane miesiące?

Przerwanie nauki nie wiąże się z koniecznością opłaty pozostałych miesięcy jak to jest z abonamentem np. telefonicznym. Jednak przekroczenie 3. miesięcy od ostatniej wpłaty wiąże się ze skasowaniem konta i nauką od początku w przypadku chęci kontynuacji nauki w przyszłości.

Czy płatości za kolejne miesiące pobierane są automatycznie?

Nie. O momencie płatności decyduje uczestnik. Również po zakończeniu 12 miesiąca nauki, nie pobierane są automatycznie płatności. Jeśli nie wykonałeś pracy dyplomowej w ciągu 12 miesięcy (lub dłużej, jeśli skorzystałeś z dopuszczalnej comiesięcznej przerwy wynoszącej 2 miesiące na każdy opłacony miesiąc), masz możliwość przedłużenia nauki w celu dokończenia prac na dotychczasowych warunkach.

Pojedynczy kurs vs. Akademia

Akademia Foto Oko to roczna szkoła fotografii. Jeśli jednak chcesz rozwiązać jakiś konkretny problem lub podszkolić się w danej tematyce np. tylko światła w fotografii to możesz skorzystać jedynie z pojedynczego kursu, który jest składnikiem programu nauczania Akademii. Pojedyncze kursy znajdziesz TUTAJ.

Czy mogę pobrać meteriały wideo?

Tak. Aby rozpocząć naukę w Akademii Foto Oko musisz mieć dostęp do internetu. Po pierwsze aby pobrać materiały wideo, a po drugie żeby uczestniczyć w cotygodniowych spotkaniach online z omówieniem prac.

JAK PRZEBIEGA ZAPIS, PŁATNOŚĆ
I ODBIÓR MATERIAŁÓW?


Uwaga! Jest to przykład zapisu na pojedynczy kurs fotografii nie do Akademmii Foto Oko. Nie mniej przebieg płatności i zapisu do Akademii jest taki sam.


DYPLOM A DOFINANSOWANIE
LUB DOTACJA



AFO czy AFO PRO?



AKADEMIA JAKO UBEZPIECZENIE BIZNESU FOTOGRAFICZNEGO



CZY NAUKA FOTOGRAFII ONLINE
JEST SKUTECZNA?