Pytania i odpowiedzi

Kiedy mogę się zapisać?

Zapisy trwają cały rok, ponieważ zajęcia są prowadzone przez cały rok. Nie musisz czekać na określony moment. Mówiąc krótko nauka odbywa się symultanicznie. Oznacza to, że możesz zobaczyć jak wyglądają prace osób, które przygotowują się do obrony pracy dyplomowej oraz zdjęcia autorstwa wszystkich uczestników Akademii. Jest to niezwykle inspirujące.

Ile trwa nauka? Czy mogę skrócić
lub wydłużyć naukę?

Nauka trwa 12 miesięcy rozliczeniowych. Miesiąc rozliczeniowy trwa 30 dni. Ostatnie miesiące przeznaczone są na wykonanie i obronę pracy dyplomowej. Naukę można skrócić do 3 miesięcy i wydłużyć do 3 lat. Jeśli wybierzesz opcję płatności czesnego miesiąc po miesiącu, to po każdym miesiącu możesz zrobić sobie przerwę na 2 miesiące. W tym czasie 2. miesięcy nie możesz uczestniczyć w spotkaniach online. Możesz też dokonać płatności w 7 dniu nauki w danym miesiącu i przejść do następnego miesiąca. W ten sposób możesz regulować tempo nauki. Gdy zdecydujesz się na płatność za 6. miesięcy, to kolejne 6 miesięcy możesz opłacić maksymalnie po 2. miesiącach od zakończenia tej sześciomiesięcznej nauki. Aby przyśpieszyć naukę masz możliwość opłaty drugiego półrocza już po 7. dniach od rozpoczęcia nauki, czyli praktycznie od razu. Jeśli wybierzesz opcję płatności za 12 miesięcy z góry, to możesz podejść do obrony pracy dyplomowej już po 3 miesiącu. W tej opcji nie ma możliwości robienia przerw. Jeśli 12. miesięcy to dla Ciebie za mało, możesz za dopłatą uczyć się dowolny czas. W każdej z opcji podejście do dyplomu możliwe jest tylko po opłaceniu wszystkich miesięcy.

Czy obecność i wykonywanie prac domowych są obowiązkowe?

Nie. Pracujemy z myśą o dyplomie. Nie liczy się ilość spędzonych godzin przed komputerem, tylko efekt. W szkołach publicznych obecność jest obowiązkowa bez względu na poziom ucznia. Przez co zdolni uczniowie się nudzą. To samo się tyczy odrabiania żmudnych i często nudnych prac domowych. Tłumiona jest przez kreatywność zdolnych uczniów. W Akademii nie jest sprawdzana obecność i odrobiona praca domowa.

Czy dyplom jest uznawany w kraju
i za granicą?

W skrócie: Państwowe uczelnie nie uznają naszych dyplomów. My również nie uznajemy większości dyplomów państwowych. W znacznej większości są bezużyteczne. Akademię Foto Oko w odróżnieniu do państwowych kończą wyłącznie pasjonaci, wyjątkowe osobowości. Poza tym: To zależy od Twojego portfolio. W systemie szkolnictwa istnieje ceryfikowanie, dyplomowanie ogólnie mówiąc zoświadczanie o ukończeniu danej szkoły. W fotografii jest nieco inaczej, ponieważ fotograf jest uznawany i gratyfikowany po umiejętności wykonywania dobrych zdjęć. Dobre zdjęcia = wysokie wynagrodzenie, słabe zdjęcia = niskie wynagrodzenie. Poza tym fotograf to praktycznie wolny strzelec - osoba pracująca na zlecenie. Nie ma praktycznie stanowiska "fotograf" w dużych firmach. Prace z zasady zleca się na zewnątrz. Jeśli myślisz o "papierze" ukończenia szkoły, to trafiłeś pod zły adres. W Akademii stawiamy na dobre zdjęcia. Kończąc szkołę wychodzisz z bardzo dobrym portfolio.

Czy dyplom jest wydawany w języku angielskim?

Tak. Na wniosek dyplomanta dyplom jest wydawany w dwóch językach: polskim i angielskim.

Jak wygląda obrona pracy dyplomowej?

Przygotowanie do obrony pracy dyplomowej, realizacja i sama obrona dyplomu jest zbliżona do standardów akademickich. W trakcie nauki słuchacz Akademii otrzymuje materiały dydaktyczne pomagające zrozumieć ideę dyplomu jako wypowiedzi artystycznej. Dyplom jest realizacją określonego fotograficznego celu, np. indywidualnej wystawy, przygotowania publikacji prasowej, realizacji albumu fotograficznego, kalendarza, drukowanego pamiętnika, teczki zawodowego portfolio. Wymienione tematy były już realizowane w Akademii Foto Oko. Najczęściej pod koniec nauki, student samodzielnie wyznacza sobie cel do osiągnięcia i realizuje go zgodnie z instrukcją podaną w materiałach dydaktycznych. Ponadto na spotkaniach online, prowadzący kieruje słuchacza na odpowiednie tory, prowadzące do najszybszej realizacji dyplomu. Cały proces odbywa się za pomocą internetu, bez konieczności osobistego stawiania się w siedzibie Akademii. W dniu ustalonym wspólnie z dyplomantem odbywa się publiczna obrona pracy dyplomowej z udziałem promotora, recenzenta i członka komisji, na wzór akademicki. Po obronie dyplomu i przeprowadzeniu wywiadu z dyplomantem, praca publikowana jest w serwisie Red Focus oraz w czasopiśmie Talenty.

Czy kończąc Akademię mam zapewnioną pracę?

Nie. Takiej gwarancji nie da Ci nawet najbardziej renomowana uczelnia świata. Po ukończeniu Akademii nabędziesz umiejętności fotografowania, które pozwolą Ci rozpocząć karierę fotografa zawodowego. Droga do własnego biznesu jest długa ale ukończenie Akademii pozwoli Ci ją skrócić do niezbędnego minimum.

Czy dyplom pozwala na otrzymanie dotacji lub subwencji?

Tak. Prowadzona przez Szymona Zduńczyka firma jest wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych nr: 2.22/00090/2016. Urząd pracy ma obowiązek przeszkalać bezrobotnych właśnie w firmach wpisanych na tę listę. Otrzymanie dofinansowania jest złożonym procesem ale gdy masz skończoną Akademię Foto Oko to po pierwsze jesteś wyżej od osoby, która skończyła tylko kurs fotografii a po drugie masz bagaż doświadczeń zebrany w czasie 12 miesięcy nauki.

Na czym polegają spotkania online?

Spotkania online są po to żebyś miał wsparcie w procesie nauki. Spotkania są organizowane co najmniej raz w tygodniu. Możesz przesłać 3 zdjęcia na tydzień, zadać pytanie dot. techniki fotografowania ew. sprzętu. Na spotkaniu jest wiele słuchaczy z którymi możesz nawiązywać kontakt, wymieniać się doświadczeniami. Kontak z prowadzącym masz za pomocą chata. Jeśli nie możesz wziąć udziału w spotkaniu udostępnimy Ci nagranie wideo ze tego spotkania. Spotkania są organizowane przez cały rok, przez cały czas trwania nauki.

Czy mogę zacząć naukę od 2-3. miesiąca, jestem na wyższym poziomie?

Nie. W cenę jest wliczona kosztowna obrona pracy dyplomowej. Pytanie: czy chcesz aby Twoja obrona była przeprowadzona w gronie kilku-kilkunastu osób, czy w gronie kilkuset osób? Czy chcesz aby to było Twoje hucznie obchodzone święto, czy mało znaczące wydarzenie, o którym nikt się nie dowie. Czy chcesz aby Twoje zdjęcia obejrzało kilka-kilkanaście tysięcy osób, czy kilka, kilkanaście?

Czy mogę przyśpieszyć lub zwolnić naukę?

Tak. Jeśli chcesz przyśpieszyć to po prostu możesz opłacić czesne przed upływem miesiąca lub pobrać kolejne lekcje jeśli opłaciłś Akademię z góry. Jeśli chcesz zwolnić tempo nauki, to po opłaceniu np. 1. miesiąca i przeanalizowaniu lekcji z tego miesiąca (oraz uczestnictwie w spotkaniach online) możesz zrobić sobie przerwę na 90 dni nie tracąc możliwości kontynuacji nauki i dostępu do materiałów dydaktycznych. Reasumując gdy decydujesz się na opłatę miesiąc po miesiącu, to po ostatniej Twojej płatności masz 120 dni na opłatę następnego miesiąca i kontunuacji nauki. Tym sposobem nauka może potrwać nawet do ponad 3 lat.

Czy przerwanie nauki w trybie płatności comiesięcznej wiąże się
z koniecznością opłaty za nieskorzystane miesiące?

Przerwanie nauki nie wiąże się z koniecznością opłaty pozostałych miesięcy jak to jest z abonamentem np. telefonicznym. Jednak przekroczenie 3. miesięcy od ostatniej wpłaty wiąże się ze skasowaniem konta i nauką od początku w przypadku chęci kontynuacji nauki w przyszłości.

Pojedynczy kurs vs. Akademia

Akademia Foto Oko to roczna szkoła fotografii. Jeśli jednak chesz rozwiązać jakiś konkretny problem lub podszkolić się w danej tematyce np. tylko światła w fotografii to możesz skorzystać jedynie z pojedynczego kursu, który jest składnikiem programu nauczania Akademii. Pojedyncze kursy znajdziesz TUTAJ.

Czy mogę pobrać meteriały wideo?

Tak. Aby rozpocząć naukę w Akademii Foto Oko musisz mieć dostęp do internetu. Po pierwsze aby pobrać materiały wideo, a po drugie żeby uczestniczyć w cotygodniowych spotkaniach online z omówieniem prac.

JAK PRZEBIEGA ZAPIS, PŁATNOŚĆ
I ODBIÓR MATERIAŁÓW?


Uwaga! Jest to przykład zapisu na pojedynczy kurs fotografii nie do Akademmii Foto Oko. Nie mniej przebieg płatności i zapisu do Akademii jest taki sam.


CZY NAUKA FOTOGRAFII ONLINE
JEST SKUTECZNA?